Gladsheim Fastigheter installerar öppet bredband

Gladsheim Fastigheter installerar nu öppet fibernät i sina fastigheter genom ett ramavtal med iTUX. Hyresgästerna kommer genom åtgärden att få ökad valfrihet av digitala tjänster och framtidssäkra nät. Gladsheim Fastigheter har tecknat ett ramavtal med iTux för leverans av bredbandstjänster. Ambitionen är att hela Gladsheims bestånd på sikt ska ha samma lösning.  Som ett första…

Share

Share

Gladsheim Fastigheter installerar nu öppet fibernät i sina fastigheter genom ett ramavtal med iTUX. Hyresgästerna kommer genom åtgärden att få ökad valfrihet av digitala tjänster och framtidssäkra nät.

Gladsheim Fastigheter har tecknat ett ramavtal med iTux för leverans av bredbandstjänster. Ambitionen är att hela Gladsheims bestånd på sikt ska ha samma lösning.  Som ett första steg kommer Gladsheims bestånd i Mälardalen att anslutas och inom 6 månader kommer de första fastigheterna att vara färdiga. Därefter kommer resten av beståndet att successivt anslutas till iTux.

”Det nya avtalet kommer att innebära att våra hyresgäster får en ny portal där de enkelt kan beställa de tjänster som de vill ha. På så sätt ökar valfriheten för våra hyresgäster. Med fiber sätter inte tekniken några gränser för de digitala möjligheterna och kapaciteten kommer möta behoven i många år framåt.” säger Linda Forsberg, Fastighetschef på Gladsheim Fastigheter AB.

Med det nya bredbandsnätet kommer beståndet att ha en stabil och säker infrastruktur som underlättar kommunikationen inom och mellan fastigheterna och dess tekniska system. Systemet bidrar till en effektiv styrning av fastigheterna samtidigt som miljöpåverkan minskar.

”Vi känner oss hedrade att iTUX har fått förtroendet att leverera öppet bredbandsnät till Gladsheims hyresgäster. Med iTUX som kommunikationsoperatör får man ett stabilt och driftsäkert bredbandsnät med stor mångfald av tjänsteleverantörer. Det ger många valmöjligheter för tjänster inom bredband, TV och telefoni men även smarta tjänster som kan förenkla vardagen och hjälpa hyresgäster att bo hemma längre. Vi ser verkligen fram emot att starta upp samarbetet och inleda installationerna av det nya öppna bredbandsnätet.”, säger Erik Ekdahl, storkundsansvarig iTUX.

Vid frågor, vänligen kontakta:
David Dahlgren, VD, Gladsheim Fastigheter AB
070 – 287 64 02
david.dahlgren@gladsheim.se

Nyheter & artiklar

Läs våra senaste nyheter och artiklar

  • Gladsheim och Rejmes lanserar bilpool för hyresgäster i Finspång

    Gladsheim inleder ett samarbete med Rejmes för att erbjuda bilpoolstjänsten Rulla till hyresgäster i Finspång. Satsningen är en del av Gladsheims arbete för att skapa fler flexibla och hållbara mobilitetslösningar i anslutning till bostäderna. Under sommaren testas tjänsten i Finspång.

  • Hyr släp gratis som hyresgäst hos Gladsheim

    Behöver du flytta, hämta möbler eller köra saker till återvinningen? Som hyresgäst hos Gladsheim kan du låna släp kostnadsfritt via Freetrailer på utvalda orter. En smidig förmån som gör vardagen enklare – direkt där du bor. Bokning och upplåsning sker enkelt i appen när behovet uppstår.

  • Ny telefonväxel – för snabbare och bättre service

    Från och med den 30 april uppdaterar Gladsheim sin kundtjänst och inleder ett samarbete med Uniguide telefonväxel. Syftet med förändringen är att ge dig som hyresgäst snabbare hjälp, bättre tillgänglighet och en ännu bättre serviceupplevelse när du kontaktar oss.